Pierwszy gmach został wzniesiony w latach 1871–1872 w nowej, tzw. gubernialnej dzielnicy Kielc, według projektu Franciszka Ksawerego Kowalskiego. Znajdowało się tu 56 pomieszczeń: sklepów, lokali usługowych i jatki mięsne we frontowych podcieniach (obecnie zamurowanych). Po 1945 r. budynek pełnił rolę biurowca. Od 2005 r. mieści się w nim Muzeum Zabawek i Zabawy.
Po przywróceniu guberni kieleckiej, której władze miały siedzibę w pałacu pobiskupim, zaprojektowano nowa dzielnicę handlowo-mieszkaniową po wschodniej stronie Wzgórza Zamkowego. Jej centrum stanowił nowy rynek, nazwany Bazary (obecny plac Wolności). Pierwsza budowlą, która powstała przy nim z inicjatywy władz były murowane hale targowe, zwane Bazarami. Ich projekt, podobnie jak całego założenia nowej dzielnicy, sporządził architekt gubernialny F.K. Kowalski. Inwestycję sfinansowano w formie spółki udziałowej. Budowę w latach 1871-1872 prowadził chęciński przedsiębiorca Chaskiel Landau. Czteroskrzydłowy budynek z obszernym wewnętrznym dziedzińcem mieścił 56 pomieszczeń przeznaczonych na sklepy, zakłady usługowe i jatki mięsne. Te ostatnie zlokalizowano w otwartych dawniej podcieniach części frontowej. Pozostałe trzy skrzydła są parterowe i nieco węższe. Długa reprezentacyjna fasada od strony nowego rynku otrzymała pośrodku dwukondygnacyjną bramę wjazdową z mała wieżyczką zegarową. Umożliwiała ona wjazd na dziedziniec, z którego wyjazd prowadził przez równie okazałą bramę w skrzydle północnym, sąsiadującym z kościołem ewangelickim przy ul. Sienkiewicza. Klasycyzujące elewacje mają bogatą artykulację architektoniczną z motywami charakterystycznymi dla budynków zaprojektowanych przez F.K. Kowalskiego, jak: toskańskie pilastry, potrójne arkadowe okna, profilowane obramienia okienne i trójkątne naczółki, podkreślające osie poszczególnych części gmachu. Najemcy niektórych lokali traktowali je także jako mieszkania, z czym walczyły miejskie władze sanitarne, szczególnie w części przeznaczonej do handlu mięsem. W 1899 roku otwarto tu „Dom gościnny dla ludu”, w okresie międzywojennym w zachodnim skrzydle mieściła się Miejska Pracownia Badania Żywności. Przed rokiem 1939 w budynku znajdowało się: 19 sklepów, 30 jatek i sklepów z pieczywem oraz 3 lokale dzierżawione handlowcom z wolnego przetargu. Intensywnie użytkowany budynek dość szybko wymagał remontu, z czym stale były kłopoty Po 1945 roku przez blisko 20 lat działały tu sklepy, a w części biurowej mieściły się m.in.: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, redakcje kieleckich dzienników „Słowo Ludu” i „Echo Dnia”, biura Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”, Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług i wiele innych instytucji. Do 2002 r. cześć gmachu zajmował NSZZ „Solidarność”. W piwnicy pod skrzydłem północnym działała kawiarenka, popularna wśród pracujących to dziennikarzy.
W 1968 roku Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług odremontowało nieczynny zegar na Fasadzie, wzbogacając go o kuranty. Po 2002 roku w opuszczonym budynku przeprowadzono kapitalny remont z przeznaczenie m na Muzeum Zabawy i Zabawek, mieszczące się wcześniej w tymczasowych pomieszczeniach przy ul. Kościuszki. Autorem projekty był arch. Paweł Pedrycz. Uroczyste otwarcie muzeum w nowej siedzibie odbyło się 1 czerwca 2006 roku. Wówczas uruchomiono przy zegarze nowy mechanizm, dzięki któremu w pełnych godzinach dźwiękom kurantów towarzyszy postać odlatującej na miotle świętokrzyskiej Baby Jagi, wysuwająca się z okienka wieżyczki. Intensywnie użytkowany budynek dość szybko wymagał remontu, z czym stale były kłopoty Po 1945 roku przez blisko 20 lat działały tu sklepy, a w części biurowej mieściły się m.in.: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, redakcje kieleckich dzienników „Słowo Ludu” i „Echo Dnia”, biura Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”, Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług i wiele innych instytucji. Do 2002 r. cześć gmachu zajmował NSZZ „Solidarność”. W piwnicy pod skrzydłem północnym działała kawiarenka, popularna wśród pracujących to dziennikarzy. W 1968 roku Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług odremontowało nieczynny zegar na Fasadzie, wzbogacając go o kuranty. Po 2002 roku w opuszczonym budynku przeprowadzono kapitalny remont z przeznaczenie m na Muzeum Zabawy i Zabawek, mieszczące się wcześniej w tymczasowych pomieszczeniach przy ul. Kościuszki. Autorem projekty był arch. Paweł Pedrycz. Uroczyste otwarcie muzeum w nowej siedzibie odbyło się 1 czerwca 2006 roku. Wówczas uruchomiono przy zegarze nowy mechanizm, dzięki któremu w pełnych godzinach dźwiękom kurantów towarzyszy postać odlatującej na miotle świętokrzyskiej Baby Jagi, wysuwająca się z okienka wieżyczki.