Przejdź do treści
Strona główna
  • O nas
  • Dokumenty
    • Statut
    • Zarząd
  • Aktualności
  • Kieleckie zabytki
  • Kontakt

Ścieżka nawigacyjna

  1. Strona główna
  2. Zespół UCHO MISIA

Zespół UCHO MISIA

Czerwiec 25, 2026
Profile picture for user Marzena Nosek
By Marzena Nosek
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
Ucho Misia

Grupa powstała w 1983 r. w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach. Czterech młodych 16-latków tj.: Tomasz Królak (voc.), Paweł Nowak (git. bas.), Jacek Szałas (git.), Grzegorz Kieres (perkusja) postanowili razem tworzyć i grać muzykę rockową, z nieukrywaną inspiracją zespołem Iron Maiden. Tomasz Królak, po latach wspomina, że skład zespołu uzupełniał jeszcze Andrzej Zeja na drugiej gitarze. Początkowo nazywali się z „angielska” „Bears Ear”, przy czym, nie do końca była to nazwa, którą chcieli przetransponować na język angielski. W ich zamyśle tą nazwą był „Miś Uszatek”, ale był problem ze znalezieniem angielskiego dokładnego odpowiednika. Teksty dla zespołu pisała min. siostra Tomasza Królaka – Marzena Królak. Pierwszym poważnym występem przed szerszą publicznością i jury, był VIII Ogólnopolski Młodzieżowy Przegląd Piosenki w Jędrzejowie, który odbył się w 1984 roku. Zostali tam nagrodzeni udziałem w warsztatach muzycznych w Książu Wielkim. Warto zaznaczyć, że prowadzącymi te warsztaty byli min. Andrzej Zaucha, Andrzej Sikorowski, Ewa Bem. W 1984 roku wzięli też udział w „III Muzycznym Hyde park” w Radomiu, gdzie zostali nagrodzeni. Koncertowali w wielu klubach osiedlowych w Kielcach m.in. Sabat, Polonez, Kumak, a nawet w filharmonii kieleckiej.

Ucho Misia

W 1985 roku do zespołu dołącza gitarzysta Krzysztof Woliński. Następuje zmiana perkusisty. Grzegorza Kieresa zastępuje Piotr Bandrowski. Ten rok jest również przełomowy z uwagi na zmianę lokalizacji sali prób. Trafiają do Domu Kultury Budowlanych i pod opiekę Jerzego Gumuły. Spolszczeniu ulega nazwa grupy. Od tej pory będzie to już „Ucho Misia”. W tymże też roku biorą udział w IX Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w MDK w Kielcach, gdzie „załapują” się do finału. Dobra passa im sprzyja. Uczestniczą w Młodzieżowym Forum Muzycznym pod Nowym Sączem i warsztatach prowadzonych min. przez Elżbietę Zapendowską i Majkę Jeżowską. Występują na Młodzieżowym Forum Estradowym „Talent 85” w Kielcach, w hali na ul. Waligóry. Niestety, w 1986 roku zespół się rozpada, głównie z powodu obowiązkowej służby wojskowej dosięgającej muzyków. Zespół nigdy nie nagrał w miarę profesjonalnych nagrań.

Ucho Misia

Na podstawie wspomnień Tomasza Królaka i materiałów prasowych – opracował Piotr Olejniczak TPK
Zdjęcia udostępnił Tomasz Królak

Zobacz inne posty

Starsze
Długa historia biblioteki
Profile picture for user Marzena Nosek
Marzena Nosek
1
min read
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
Strona główna

Organizacja społeczna, pozarządowa
KRS 0000572516
Adres siedziby: Plac Stanisława Moniuszki 2B/4;25-334 Kielce, Polska
Forma prawna: Stowarzyszenie
Data rejestracji: 27.08.2015 r.
Organ sprawujący nadzór: Prezydent Miasta Kielce
Numer konta bankowego: 64 1600 1462 1715 4910 4000 0001
Kontakt telefoniczny: 535 122 355

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • linkedin-in

TPCK

  • Aktualności
  • Kieleckie zabytki
  • Kontakt
Copyright ©, Towarzystwo Przyjaciół Kielc, 2021

Footer menu

  • Kontakt
Strona główna
Towarzystwo Przyjaciół Kielc
Strona powracającego do aktywności stowarzyszenia ludzi sympatyzujących z miastem.
  • O nas
  • Dokumenty
    • Statut
    • Zarząd
  • Aktualności
  • Kieleckie zabytki
  • Kontakt
Clear keys input element