Od 7 do 12 kwietnia 2025 r. odbywały się w Kielcach IV Świętokrzyskie Dni Książki Historycznej. Ich organizatorami byli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach i Towarzystwo Przyjaciół Kielc.
Program Dni obejmował spotkania z autorami oraz wystawę książek historycznych wydanych w naszym regionie zaprezentowaną w holu Biblioteki.
Pierwszego dnia – 7 kwietnia – spotkaliśmy się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
Dr Justyna Dziadek zaprezentowała odczytany przez siebie XV-wieczny rękopis postylli Mikołaja Włoskiego (Dzieje Postylli Mikołaja Włoskiego (I poł. XV w.) po kasacie opactwa łysogórskiego i rozproszeniu biblioteki)”
Łukasz Guldon opowiedział o wydawanym od 2012 r. roczniku Archiwum Państwowego w Kielcach pt. Świętokrzyskie Studia Archiwalno-Historyczne.
Na koniec Dariusz Kalina przybliżył postać historyka, naukowca i regionalisty prof. Feliksa Kiryka, jego zakres badań i bardzo bogatą bibliografię.
8 kwietnia nadal gościła nas Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Jako pierwsza, dr Anna Myślińska, pokazała nam kilkanaście obrazów malarzy polskich, których tematem jest obrona (Obrona Lwowa w malarstwie polskim 1918-1939)
Następnie dr Marzena Grosicka opowiedziała o wydawanej przez współpracujących ze sobą: Muzeum Narodowe w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Archiwum w Kielcach, Archiwum Diecezjalne w Kielcach i Uniwersytet Jana Kochanowskiego serii „Świętokrzyskie dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. W jej ramach ukazał się tejże prelegentki tom VII pt. Władysław Zwiejski, moje wspomnienia.
O tym, co w Skarżysku-Kamiennej wydają opowiedzieli członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Skarżysku-Kamiennej i Fundacja Wczoraj dla Jutra. Zaprezentowali publikacje dotyczące ich miasta: Diabły na kamieniu, Almanach Świętokrzyski, Pocztówki Skarżyska-Kamiennej z kolekcji Marcina Medyńskiego.
9 kwietnia zaprosiło nas Muzeum Historii Kielc
Jak przystało na muzeum w kręgu zainteresowań znalazły się książki muzealne.
Pierwszy gość – Marcin Kępa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przedstawił bogaty dorobek wydawniczy swojej placówki. W szczególny sposób zwrócił naszą uwagę na pięknie wydany album Chimery, enkolpion i ściślejsza Ojczyzna: 100 lat Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Następnie zapoznaliśmy się z wydawnictwami Muzeum Narodowego w Kielcach. Dr Magdalena Śniegulska-Gomuła zaprezentowała książkę Kobieta w czasach Wazów, która była pokłosiem wystawy o tym samym tytule. Joanna Kaczmarczyk opowiadała o pracach nad odczytaniem zdobień belek stropowych w Muzeum Narodowym w Kielcach (Pro lege et pro grege. Dekoracja stropu belkowego Izby Stołowej Górnej w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich)
Na koniec dr Paweł Wolańczyk zaprezentował ostatnie publikacje Muzeum Historii Kielc.
(Kielce – Keltz. Historia społeczności żydowskiej; Władysław Kosterski-Spalski (1892-1973); Józef Kłodawski, przyszłe Kielce. Źródła do dziejów Kielc, zeszyt 16; Studia muzealno-historyczne 2024, tom XVI)
10 kwietnia dawna księgarnia przy ul. Małej 12
Jako pierwsza wystąpiła prof. Urszula Oettingen, prezentując książkę Dzieje kulturowe Bodzentyna. Pani profesor opowiedziała o Bodzentynie – mieście, które może poszczycić się ruinami zamku biskupa Floriana z Mokrska (obecnie odrestaurowanymi) oraz długą historią.
Następnie dr hab. Małgorzata Doroz-Turek przedstawiła przeobrażenia architektoniczne katedry kieleckiej od niewielkiej romańskiej świątyni po stan obecny (Bazylika katedralna p.w. Wniebowzięcia NMP w Kielcach).
Ks. dr Adam Wilczyński przeniósł nas do XV i XVI wieku. Książka, którą nam zaprezentował jest tłumaczeniem z łaciny zapisów sporządzonych przez Jana Długosza i Jana Łaskiego. Liber Beneficiorum to księgi uposażeń kolegiat, parafii i klasztorów, leżących w obrębie obecnej diecezji kieleckiej, a wówczas należących do ówczesnych diecezji krakowskiej i gnieźnieńskiej (Teksty źródłowe do dziejów diecezji kieleckiej. Kolegiaty, parafie i klasztory w księgach uposażeń Jana Długosza i Jana Łaskiego).
11 kwietnia kolejne spotkanie z książką historyczną w dawnej księgarni przy ul. Małej 12
Dr Magdalena Klamka z Muzeum Narodowe w Kielcach odkryła ciekawą historię trzech muzeów Sienkiewicza: w Oblęgorku, w Woli Okrzejskiej i w Poznaniu, prezentując książkę Muzea sienkiewiczowskie jako miejsca pamięci.
Natomiast Klaudia Biela-Marzec opowiedziała o potrawach, jakie przyrządzały gospodynie w czasach wojny (Z okupacyjnego stołu).
Kolejny autor, Michał Daranowski, zaprezentował serię swoich niewielkich książek, opowiadając szczegółowej o ulicy Wesołej i biegu Silnicy.
Dwóch zapowiadanych autorów niestety nie dotarło. Ich książki pokazał i krótko omówił Krzysztof Myśliński (dr Adam Duszyk, Radomski program edukacji historycznej; dr Marta Guzowska, (
12 kwietnia spotkaliśmy się w czytelnia Instytutu Dizajnu
W ostatnim Dniu Książki Historycznej Paweł Chmielewski zabrał nas w fascynujący świat komiksu (Od Pana Paska do Yorgiego. Dzieje świętokrzyskiego komiksu).